اللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَک َطَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

خبری خوب برای مهاجرین غیرقانونی افغانستان - پرستوی مهاجر

پرستوی مهاجر

الهم عجل لولیک الفرج

خبری خوب برای مهاجرین غیرقانونی افغانستان

 برای مهاجرین افغانی که برگ بازگشت دارند از تاریخ 7/1/1391 توزیع گذرنامه شروع می شود 
سرپرست محترم سفارت کبرای جمهوری اسلامی افغانستان آقای شاه مردانقل و آقای وحید الله مومند سر کنسول محترم و آقای انصاری معاونت بخش مهاجرین روز یکشنبه 28/12/1390 در دفتر حضرت آیت الله العظمی محقق کابلی(مد ظله العالی) با مقام عظمای مرجعیت ملاقات نمودند، در این ملاقات مسئول محترم روابط عمومی دفتر مرجعیت جناب حجت الاسلام و المسلمین آقای سید احمدی گزارش ذیل را مطرح نمودند:
1ـ از همکاری سفیر محترم و همه کارمندان سفارت مخصوصاً سرکنسول محترم جناب آقای مومند در جهت حل مشکلات مهاجرین عزیز، علما و طلاب خصوصاً دفتر مرجعیت کمال تشکر و قدردانی را داریم سفارت در هر کشور ممثل دولت آن کشور است، وظیفه‌ی سفیر و همکاران علاوه بر ایجاد ارتباط و تعامل با دولت مورد نظر حل مشکلات اتباع دولت خود و همکاری با آن ها می باشند، نمایندگی سیاسی حکومت افغانستان در تهران می تواند بسیاری از مشکلات مهاجرین، دانشجویان اخصاً مشکلات دانش پژوهان حوزوی را با همکاری و مساعدت جمهوری اسلامی ایران حل نماید. البته در زمان مسئولیت جناب آقای داود زی یک همکاری ویژه راجع به تمدید گذرنامه، الصاق عکس و ... با نمایندگان علما و طلاب محترم ایجاد شد. و در این دوره مسأله تفکیک و تعویض و صدور اضافه گردید و باری دیگر از همکاری خالصانه جناب آقای موند سر کنسول محترم کمال تقدیر و تشکر را دارم. از تاریخ 17/10/1388 الی 24/12/1390 ، 3037 عدد گذرنامه تمدید و 790 عدد گذرنامه تفکیک، تعویض و صادر شده است و 322 عدد الصاق عکس و ... صورت گرفته است.
2ـ فعلاً مشکلات در جهت تایید مدارک علما و طلاب از ناحیه بخش دانشجویی سفارت بوجود آمده علما و طلاب محترم با مراجعه به نمایندگان طلاب از عدم همکاری بخش دانشجویی سفارت شکایت دارند، می گویند مدرک دیپلم، کارشناسی و ارشد در آموزش و پرورش، وزارت علوم و وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران تایید می گردد ولی بخش دانشجویی سفارت بهانه گیری نموده و با توهین و تحقیر برخورد می نماید.
در این دیدار صمیمی، جناب آقای مستشار و سرپرست سفارت بعد از معرفی خویش مطالبی بیان نموده و گفت سعی و تلاش داریم در جهت حلّ مشکلات قدم های مثبت برداریم ولی نیاز به همکاری علما و دانشجویان مخصوصاً به راهنمایی مرجع بزرگوار حضرت آیت الله العظمی محقق کابلی(مد ظله العالی) هستیم، در سال 1391 تحولات در نحوه خدمات رسانی در سفارت به وجود می آید و برای مهاجرین که سر برگ بازگشت دارند از تاریخ 7/1/1391 توزیع گذرنامه شروع می شود و به خاطر سهولت در کارهای مهاجرین و به علت تعدد و پراکندگی مهاجرین در شهرهای مختلف جمهوری اسلامی ایران و مسیرهای طولانی با سفارت افغانستان در تهران قرارداد بین امور اتباع و شرکتی که سر برگ های بازگشت را برای مهاجرین آماده کرده بودند امضا شد طبق قرارداد گذرنامه ها در هر استان به مهاجرین تحویل داده می شود و از مراجعه به سفارت جلوگیری به عمل آید. در برابر هر گذرنامه 35 هزار تومان دریافت می گردد.
سرپرست سفارت اطمینان داد فعلاً یک صد و پنجاه هزار گذرنامه موجود است جای نگرانی نیست و بعد از دریافت گذرنامه مهاجرین به امور اتباع و وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران جهت اخذ ویزا و اقامت یکساله معرفی می شوند.
در این دیدار حضرات حجج اسلام آقایان افتخاری عضو بخش استفتائات، اخلاقی معاون دفتر مرکزی و مسئول محترم دفتر بامیان نقطه نظراتشان را ابراز نمودند. آقای اخلاقی در این جلسه  سه نکته دیگر را یادآوری کردند:
1
ـ دادن ویزا و اقامت برای مهاجرین استانی نباشد تا مهاجرین بتوانند به تمام شهرستان های جمهوری اسلامی ایران تردد نمایند.
2ـ زمینه رفت و آمد مهاجرین به کشور افغانستان با ویزا و اقامت فراهم گردد
.
3ـ بخش دانشجویی سفارت در رابطه با پذیرش دانشجویان مهاجر افغانستانی تلاش نمایند شرط معدل 14 را با همکاری ارگان های جمهوری اسلامی ایران بردارند.
در پایان مرجع بزگوار حضرت آیت الله العظمی محقق کابلی(مد ظله العالی) فرمودند در دین مقدس اسلام با ارزشترین عبادت خدمت به مردم است؛ سعی و تلاش شما بر این باشد تا برای مسلمانان و ملت مظلوم افغانستان خدمت بیشتر نمائید، زیرا اجر و پاداش اخروی در گرو خدمت کردن به مستضعفین است.

دفتر حضرت آیت الله العظمی محقق کابلی(مد ظله العالی)